Uhlu lwabaqokwe kuma-Oscar 

Lubhalwe nguRazeen Gutta

NgoLwesibili kumenyezelwe abaqokiwe kwabazoklonyeliswa kuzo zonke izindondo zamafilimu – kuma-Academy Awards. Funda uhlu oluphelele lwabaqokiwe lapha!

Ukusuka kwi-Black Panther: Wakanda Forever kuya kwi-Avatar: The Way of Water kanye neTop Gun: Maverick – ngokuqinisekisile ukuqokwa kuma-Academy Awards akulo nyaka kuyintokozo enkulu.

I-Elvis kanye ne-Everything Everywhere All At Once yiwona amafilimu abehamba phambili kakhulu kulo nyaka; futhi abalandeli nabagxeki ngokufanayo bazokujabulela ukubona la mafilimi ephakathi kwaqokiwe kweye-Best Picture.

UCate Blanchett noMichelle Williams baphakathi kwabalingisikazi abavelele abaqokiwe ngesikhathi uColin Farrell eqokwa ngendima yakhe ayidlale kwi-Banshees of Inisherin.

U-Angela Bassett uqophe umlando kulo nyaka ngokuba umlingisi wokuqala we-Marvel ukuthola indondo ye-Oscar, ngendima yakhe kwifilimu entsha ethi-Black Panther eyathola ukunconywa okukhulu.

Kuzoba nenye impi yezingoma ezishisa izikhotha kuma-Oscars ngengoma kaRihanna ethi-“Lift Me Up” ezoqhudelana nekaLady Gaga ethi-“Hold My Hand” kanye nengoma ethi-“Naatu Naatu” ekhishwe engomeni ye-RRR.

Uhlu oluphelele lwabaqokiwe:

Indondo ye-Best Picture

I-All Quite on the Western Front

I-Avatar: The Way of Water

I-Banshees of Inisherin

I-Elvis

I-Everything Everywhere All At Once

I-The Fabelmans

I-Tár

I-Top Gun: Maverick

I-Triagle of Sadness 

I-Women Talking

Indondo ye-Best Actress

UCate Blanchett – i-Tár

U-Ana de Armas – i-Blonde

U-Andrea Riseborough – i-To Leslie

UMichelle Williams – i-The Fabelmans

UMichelle Yeoh – i-Everything Everywhere All At Once

Indondo ye-Best actor

U-Austin Butler – i-Elvis

UColin Farrell – i-Banshees  of Inisherin

UBrendan Fraser – i-The Whale

UPaul Mescal – i-Aftersun

UBill Nighy – i-Living

Indondo ye-Best supporting actress

U-Angela Bassett – i-Black Panther: Wakanda Forever

UHong Chau – i-The Whale

UKerry Condon – i-The Banshees of Inisherin

UJamie Lee Curtis – i-Everything Everywhere All At Once

UStephanie Hsu – i-Everything Everywhere All At Once

Indondo ye-Best supporting actor

UBrendan Gleeson – i-The Banshees of Inisherin

UBrian Tyree Henry – i-Causeway

UJudd Hirsch – i-The Fabelmans

UBarry Keoghan – i-The Banshees of Inisherin

UKe Huy Quan – i-Everything Everywhere All At Once

Indondo ye-Best director

UMartin McDonagh – i-The Banshees of Inisherin

UDaniel Kwan noDaniel Scheinert – i-Everything Everywhere All At Once

USteven Spielberg – i-The Fabelmans

UTodd Field – i-Tár

URuben Östlund – i-Triagle of Sadness

Indondo ye-Best original screenplay

I-The Banshees of Inisherin – uMartin McDonagh 

I-Everything Everywhere All At Once – uDaniel Kwan, uDaniel Scheinert

I-The Fabelmans – uTony Kushner, uSteven Spielberg

I-Tár – uTodd Field

I-Triagle of sadness – uRuben Östlund

Indondo ye-Best adapted screenplay

I-All Quite on the Western Front – u-Edward Berger, uLesley Paterson, u-Ian Stokell

I-Glass Onion: I-Knives Out Mystery – uRian Johnson

I-Living – uKazuo Ishiguro

I-Top Gun: Maverick – u-Ehren Kruger, I-Eric – uWarren Singer, uChristopher McQuarrie

I-Women Talking – USarah Polley

Indondo ye-Best animated feature

I-Pinocchio kaGuillermo del Toro

I-Marcel the Shell With Shoes On

I-Puss in Boots: The Last Wish

I-The Sea Beast

I-Turning Red

Indondo ye-Best documentary feature

I-All That Breathes – uShaunak Sen, u-Aman Mann noTeddy Leifer

I-All Beauty and the Bloodshed – uLaura Poitras, uHoward Gertler, uJohn Lyons, uNan Goldin noYoni Golijov

I-Fire of Love – uSara Dosa, uShane Boris no-Ina Fichman

I-A House Made of Splinters – uSimon Lereng Wilmont noMonica Hellström

I-Navalny – uDaniel Roher, u-Odessa Rae, uDiane Becker, uMelanie Miller noShane Boris

Indondo ye-Best international feature

I-All Quite on the Western Front (Germany)

I-Argentina, 1985 (Argentina)

I-Vala (Belgium)

I-EO (Poland)

I-Quiet Girl (Ireland)

Indondo ye-Best original song

I-Applause – i-Tell It Like a Woman (uDiane Warren)

I-Hold My Hand — i-Top Gun: Maverick (uLady Gaga, uBloodPop)

I-Naatu Naatu – i-RRR (uMM Keeravaani, uChandrabose)

I-Lift Me Up — i-Black Panther: Wakanda Forever (uTems, uLudwig Göransson, uRihanna noRyan Coogler)

I-This Is A Life — i-Everything Everywhere All at once (uRyan Lott, uDavid Byrne, uMitski)

Indondo ye-Best original score

I-All Quite on the Western Front – uVolker Bertelmann

I-Babylon – uJustin Hurwitz

I-Banshees of Inisherin – uCarter Burwell

Everything Everywhere All At Once – uSon Lux

I-The Fabelmans – uJohn Williams

Indondo ye-Best cinematography

I-All Quite on the Western Front – UJames Friend

I-Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths – uDarius Khondji

I-Elvis – uMandy Walker

I-Empire of Light – uRoger Deakins

I-Tár – uFlorian Hoffmeister

Indondo ye-Best visual effects

I-All Quite on the Western Front – uFrank Petzold, uViktor Müller, uMarkus Frank, uKamil Jafar

I-Avatar: The Way of Water – uJoe Letteri, uRichard Baneham, u-Eric Saindon, uDaniel Barrett

I-Batman – uDan Lemmon, uRussell Earl, u-Anders Langlands, uDominic Tuohy

I-Black Panther: Wakanda Forever — uGeoffrey Baumann, uCraig Hammack, uR. Christopher White, uDan Sudick

I-Top Gun: Maverick – uRyan Tudhope, uSeth Hill, uBryan Litson, uScott R Fisher

Indondo ye-Best film editing

I-The Banshees of Inisherin – uMikkel EG Nielsen

I-Elvis – uMatt Villa, uJonathan Redmond

I-Everything Everywhere All At Once – uPaul Rogers

I-Tár – uMonika Willi

I-Top Gun: Maverick – u-Eddie Hamilton

Indondo ye-Best costume designer

I-Babylon – uMary Zophres

I-Black Panther: Wakanda Forever – uRuth E Carter

I-Elvis – uCatherine Martin

Everything Everywhere All At Once – uShirley Kurata

I-Mrs. Harris Goes to Paris – uJenny Beavan

Indondo ye-Best sound

I-All Quite on the Western Front – uViktor Prášil, uFrank Kruse, uMarkus Stemler, uLars Ginzel, uStefan Korte

I-Avatar: The Way of Water  – uJulian Howarth, uGwendolyn Yates Whittle, uDick Bernstein, uChristopher Boyes, uGary Summers, uMichael Hedges

I-The Batman – uStuart Wilson, uWilliam Files, uDouglas Murray, u-Andy Nelson

I-Elvis – uDavid Lee, uWayne Pashley, u-Andy Nelson, uMichael Keller

I-Top Gun: Maverick – uMark Weingarten, uJames H Mather, u-Al Nelson, uChris Burdon, uMark Taylor

Indondo ye-Best production design

I-All Quite on the Western Front – uChristian M Goldbeck, u-Ernestine Hipper

I-Avatar: The Way of Water – uDylan Cole, uBen Procter, uVanessa Cole

I-Elvis – uCatherine Martin, uKaren Murphy, uBev Dunn

I-Babylon – uFlorencia Martin, u-Anthony Carlino

I-The Fabelmans – uRick Carter, uKaren O’Hara

Indondo ye-Best make-up and hairstyling

I-All Quite on the Western Front – uHeike Merker, uLinda Eisenhamerová

I-Batman – uNaomi Donne, uMike Marino, uMike Fontaine

I-Black Panther: Wakanda Forever — uCamille Friend, uJoel Harlow

I-Elvis – uMark Coulier, uJason Baird, u-Aldo Signoretti

I-The Whale – u-Adrien Morot, uJudy Chin, u-Anne Marie Bradley

Indondo ye-Best live action short

I-An Irish Goodbye

I-Ivalu

I-Le Pupille

I-Night Ride

I-The Red Suitcase

Indondo ye-Best animated short

I-The Boy, the Mole, the Fox and the House

I-The Flying Sailor

I-Ice Merchants

I-My Year of Dicks

I-An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I believe It

Indondo ye-Best documentary short

I-The Elephant Whisperers — uKartiki Gonsalves noGuneet Monga

I-Haulout – u-Evgenia Arbugaeva noMaxim Arbugaev

I-How Do You Measure A Year? – uJay Rosenblatt

I-The Martha Mitchell Effect – u-Anne Alvergue noBeth Levison

I-Stranger at the Gate – uJoshua Seftel noConall Jones

Esithombeni esingenhla: u-Angela Bassett kwi-Black Panther: Wakanda Forever

Umthombo wesithombe: @dionnegrant

Scrolla World Cup Quiz